Euro Instal Cluj - Euroinstal este un jucător important în domeniul instalațiilor termice, sanitare și de ventilație.

Cele mai șocante momente din istoria Cupei Mondiale

Vizualizari
548

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Apropierea celui mai important eveniment fotbalistic al anului este o bună ocazie pentru a ne pregăti de Pariuri Sportive la Mondialul de Fotbal 2022, dar și de a ne aminti de momente memorabile din trecutul acestei competiții. Presa din Orientul Mijlociu rememorează cu câteva zile înainte de începerea Mondialului câteva astfel de situații din trecut:

Statele Unite înving Anglia cu 1-0 în 1950

Debutul Angliei la Cupa Mondială a fost unul rușinos. Echipa din care făceau parte vedetele momentului din fotbalul englez a fost învinsă cu 1-0 de o echipă încropită din amatori, printre care un spălător de vase, un poștaș și un profesor.

Germania de Vest învinge Ungaria cu 3-2 în 1954

Ungaria participa la Cupa Mondială din Elveția ca favorită după ce zdrobise Coreea de Sud cu 9-0 și învinsese Germania de Vest cu 8-3 în meciurile anterioare. Cele două părți s-au întâlnit din nou în finală. Ungaria a marcat două goluri în prima repriză după scenariul obișnuit până când adversarii au marcat două. Meciul a fost egal până în minutul 84, când Helmut Rahn a marcat al doilea gol și a frânt avântul maghiarilor. Revenirea Germaniei împotriva uneia dintre cele mai bune echipe din istoria fotbalului a fost numită „Miracolul de la Berna”.

Coreea de Nord învinge Italia cu 1-0 în 1966

Până și participarea echipei Coreei de Nord la Cupa Mondială fusese surprinzătoare, având în vedere contextul Războiului Rece. Italia fusese menținută la un nivel înalt de Giacomo Bulgarelli până când mijlocașul a fost accidentat în timpul meciului, ceea ce a redus echipa italiană la 10 bărbați (înlocuirile nu erau permise în acel moment). Șapte minute mai târziu, Pak Doo Ik a marcat un gol cu care echipa sa a câștigat. Meciul este considerat unul dintre cele mai mari supărări din istoria Cupei Mondiale, iar locul în care s-a marcat golul a fost marcat cu știfturi de fier după ce stadionul a fost demolat pentru un complex de locuințe.

Algeria învinge Germania de Vest cu 2-1 în 1982

Germania de Vest a intrat la Cupa Mondială din 1982 în calitate de campioană europeană, fostă de două ori câștigătoare și una dintre favorite. Formația germană includea starurile Hansi Mueller, Wolfgang Dremmler, Karl-Heinz Rummenigge și Lothar Matthäus. Algeria, pe de altă parte, era o echipă formată din nume necunoscute în fotbalul occidental, dar care avuseseră performanțe bune înainte de Cupa Mondială. Nonșalanța arătată de germani s-a întors împotriva lor; Rabah Madjer a marcat în minutul 54, oferindu-le germanilor primul șoc. Golul lui Rummenigge a adus Germania la egalitate, dar următorul gol, care a șocat Germania de Vest și întreaga lume, a venit de la acum legendarul atacant algerian Lakhdar Belloumi.

Germania a învins Brazilia cu 7-1 în 2014

Cupa Mondială din 2014 părea oportunitatea perfectă pentru Brazilia de a îndrepta greșelile din 1950, când a pierdut finala împotriva Uruguayului acasă, în ciuda faptului că era favorită clară. Națiunea samba se pregătea de încoronarea Braziliei drept campioană pentru a șasea oară - era doar o chestiune de încă două meciuri. Sau așa credeau brazilienii. Cu toate acestea, Brazilia își pierduse atacantul vedetă Neymar Jr. din cauza accidentării în sferturile de finală și pe căpitanul Thiago Silva din cauza acumulării de cartonașe galbene.

În semifinală, Germania a deschis scorul în minutul 11 și nu s-a mai oprit. Între minutele 23 și 29, nemții au mai marcat încă patru goluri pentru a-i uimi pe brazilieni pe teren, în tribune și în întreaga țară. După pauză, apărarea Braziliei a fost spartă de două ori, înainte ca echipa gazdă să înscrie un gol de consolare în ultimul minut. Scorul final de 7-1 a fost cea mai mare înfrângere a Braziliei din 1920 și a fost numită o umilire națională în țara pasionată de fotbal.